Haber Detayı
29 Mayıs 2018 - Salı 16:10 Bu haber 1961 kez okundu
 
Başkan Yazgı “İstanbul´un Fethi´nin 565.Yıldönümü Kutlu Olsun”
Başkan Yazgı “İstanbul´un Fethi´nin 565.Yıldönümü Kutlu Olsun”
YEREL Haberi
Başkan Yazgı “İstanbul´un Fethi´nin 565.Yıldönümü Kutlu Olsun”

   Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı İstanbul´un Fethinin 565. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada “Nesilden nesile gurur duyarak anlatılan ve her yıl fetih şuurunun yeniden canlandığı bu önemli mirası layıkıyla idrak edebilmek ve gelecek nesillere anlatabilmek üzerimizdeki en büyük vecibelerden birisi olmalıdır.” dedi

             Başkan Yazgı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi “Hepimizin malumudur ki, bu yıl gerek ülkemiz, gerek İslam dünyası, gerekse de dünya tarihi açısından fevkalade öneme haiz olan İstanbul´un Fethi´nin 565. sene-i devriyesini idrak etmekteyiz.

          İstanbul´un Fethi, şanlı tarihimizin en güzide sayfasında yer tutan, gerek İslam toplumu, gerekse batı toplumu açısından insanlık tarihinin önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir.
          Etrafı kalın ve aşılmaz surlarla çevrili İstanbul´u, bıyıkları henüz yeni terlemiş “YA BEN İSTANBUL´U ALIRIM, YÂDA İSTANBUL BENİ diyen fetih şuurunun yeniden canlandığı bu önemli mirası layıkıyla idrak edebilmek ve gelecek nesillere anlatabilmek üzerimizdeki en büyük vecibelerden birisi olmalıdır Cesareti ile bütün dünyayı kendisine hayran bırakan Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilişinin yıldönümünü büyük bir heyecanla yaşıyoruz.


          Bir gün “İstanbul mutlaka fethedilecektir. O nu fethedecek kumandan ne güzel bir kumandan ve onun ordusu ne güzel bir ordudur.” müjdesini veren kâinatın efendisi. Hz. Peygamberimizin bir mucizesinin tahakkuk ettiği gündür. Bizler bu vesile ile Peygamberimizin müjdesine mazhar olmuş, İstanbul´u İstanbul yapan, yedi tepesinde ezan sesinin yükselmesini sağlayan ecdadımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.

  İstanbul´un fethi; Batıya karşı, karanlığın aydınlığa, zulmün adalete, köleliğin hürriyete dönüştüğü büyük bir medeniyet dersi olmuş, aynı zamanda “ Bizans tekfurunun külahındansa, Osmanlının sarığını tercih ederim” dedirtecek kadar gönüllere inen bir fetih olmuştur.

 Bu yüzden nesilden nesile gurur duyarak anlatılan ve her yıl fetih şuurunun yeniden canlandığı bu önemli mirası layıkıyla idrak edebilmek ve gelecek nesillere anlatabilmek üzerimizdeki en büyük vecibelerden birisi olmalıdır. Bu düşüncelerle İstanbul´un fethinin 565. Yılını kutluyor, iman ve irfan abidesi, büyük komutan Fatih Sultan Mehmet´i ve fetih ordusunun kahramanlarını rahmetle ve minnetle anıyorum.”..

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Yazgı, “İstanbul´un, Fethi´nin, 565.Yıldönümü, Kutlu, Olsun”,
Yorumlar
Haber Yazılımı