Haber Detayı
31 Mayıs 2018 - Perşembe 01:47 Bu haber 2558 kez okundu
 
Evlenme ve Boşanmada Aksaray
Günümüzde değişen yaşam koşullarına dayanarak evlilik ve boşanma süreci de değişmektedir. Bu değişimi hayata geçirme süreci Aksaray'da nasıl gerçekleşmektedir? Cinsiyetlere göre bu durumların görüntüsü nasıl çizilmektedir?
BİLGİ Haberi
Evlenme ve Boşanmada Aksaray

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Aksaray belli yaş gruplarına göre farklı evlilik ve boşanma oranlarına sahiptir. Bu gruplar 16 ve 75+ yaş aralığı için oluşturulmuştur. Türkiye genelinde 16-19 yaş aralığındaki gelinlerin sayısı damatların sayısının 10 katı iken Aksaray'da bu sayı yaklaşık 8 katı olarak (1237/153) kendini göstermektedir. Bu durum genel tabloya yakın durulduğunu göstermektedir. Yaş ilerledikçe evlenen kadınların oranında sert düşüşler mevcut olmakla birlikte erkeklerde düşüş daha yavaş ilerlemiştir. 2013 verilerine göre Aksaray'da 75 yaş üstü 14 erkek evlenirken kadınlarda ise bu sayı 1'dir. Bütün yaş gruplarında evlenen erkeklerin sayısı daha fazla olmakla birlikte iki cinsiyetin birbirlerine en çok yaklaştığı yaş aralığı 40-44 olmuştur. 

Boşanma sayıları yaş ilerledikçe azalmıştır. En çok boşanma sayısı 25-29 yaş aralığında görülmüştür. Boşanma sayılarının evli kalınan süreyle kıyaslandığında en çok boşanmanın 6-10 yıl arası evliliklerde yaşandığı belirtilmiştir. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Evlenme, ve, Boşanmada, Aksaray,
Yorumlar
Haber Yazılımı