Bill Gates, yaklaşık 1 milyar dolarını biraya yatırdı

24.02.2023 - Cuma 04:02

Microsoft'un kurucusu ve ünlü iş adamı Bill Gates, yaklaşık 1 milyar dolarını Hollandalı bira markası Heineken'e yatırarak şirketten yüzde 3,76'lık hisse satın aldı.

Hollanda Mali Piyasalar Kurumu'ndan edinilen bilgiye göre, hisselerin satışı 17 Şubat'ta gerçekleşti. Bloomberg'in 17 Şubat'ın hisse kapanış fiyatlarını baz alarak yaptığı hesaplamaya göre, bira markasından alınan hisselerin toplam değeri 902 milyon dolardı.

Ünlü iş adamının hisselerin bir kısmını doğrudan kendisinin, bir kısmını ise hayır işleri için eski eşi Melinda Gates'le birlikte kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla aldığı öğrenildi. Öte yandan vakıf, temmuz ayında alkol tüketiminin yarattığı sağlık risklerine dair bilimsel bir araştırmayı fonlamıştı.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre vakıf, basın kuruluşlarının sorularını yanıtsız bıraktı. Bu arada Gates'in kendisi de daha önce bira tüketmediğini söylemişti. 2018'de Reddit'te düzenlenen bir sohbet oturumu sırasında Gates, "sıkı bir bira içicisi olmadığını" ifade etmişti:

"Beyzbol maçı gibi bir şeye gelmişsem, diğerlerinin havasına girmek için azıcık bira içerim. Gerçek bira severleri hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm."

Öte yandan iş adamı, 2007'de da bir bira şirketine yatırım yapmıştı. Meksika'nın en büyük bira üreticilerinden biri olan Femsa'dan 392 milyon dolarlık hisse satın almıştı. Heineken ise dünyanın en büyük ikinci bira üreticisi olarak biliniyor.

ALINTI KAYNAK: https://t24.com.tr/haber/bill-gates-yaklasik-1-milyar-dolarini-biraya-yatirdi,1094188

YORUM YAZ