Depremzedelerden ilaç fiyat farkı alınmamalı

25.02.2023 - Cumartesi 12:29

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Arman Üney, "Deprem bölgesinde vatandaşlarımızın hiçbir ücret ödemeden ilaca ve tıbbi malzemeye erişimini sağlamak için fedakârca çaba harcıyoruz. Bir ilaç eksikliğimiz yok diyebilirim" dedi. Üney, "Depremzedelerden ilaç fiyat farkı alınmamalı" çağrısını yaptı.

Üney, deprem bölgesindeki ilaç tedariği ve bölgede yürütülen eczacılık hizmetlerine ilişkin gazetecilere açıklama yaptı. TEB olarak deprem haberini alır almaz 46 bini aşkın meslektaşlarıyla birlikte seferberlik ilan ettiklerini belirten Üney, şunları söyledi:

"28 sahra eczanemiz ile hizmet verdik"

"TEB Gezici TIR Eczanesini en hızlı şekilde Kahramanmaraş’a sevk ettik. Deprem yaşanan bölgenin genişliği ve yaklaşık 13,5 milyon vatandaşımızı etkilemesi nedeniyle, ilk gün itibarıyla konteyner ve sahra eczanelerimizin tedarik sürecini tamamladık. Depremin ertesi günü, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Gaziantep ve Adıyaman’da 5 konteyner eczanemizi hizmete başlattık. Bölgede 28 adet sahra eczanemiz ile hizmet verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Bölgelerdeki ilaç ve tıbbi malzemelerinin tedarikinin en hızlı şekilde sağlanması için birliğimizin oluşturduğu dijital bir sistem aracılığıyla, ‘Afet Yardım Kampanyası’ başlattık. Bu şekilde, sahada oluşturulan ilaç dağıtım merkezlerimizdeki ilaç ve tıbbi malzeme sürekliliğini sağladık. Deprem bölgelerinde kurulan sahra eczanelerimizde vatandaşlarımızın ücretsiz eriştiği ilaç ve tıbbi malzemeler meslektaşlarımızın yaptıkları bağışlarla tedarik edildi."

"Depremzedelerin ilaç farkı alınmamalı"

Üney, şöyle devam etti:

"Çokça ihtiyaç duyulan kadın hijyen malzemeleri, ıslak mendil, hasta alt bezi, bebek bezi gibi destek malzemelerini de afetzedelere ulaştırdık. Bunun yanı sıra deprem bölgesinde bulunan veya diğer illerimize gitmek zorunda kalan depremzedelerimizin, ilaç alırken fiyat farkı ödememesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna talepte bulunduk. Bu sorunun da çözümlenmesini bekliyoruz. Depremden zarar gören vatandaşlarımızdan ilaç fiyat farklarının alınmaması gerekiyor; çünkü hiçbirinin şu anda bu ödeme gücü bulunmuyor.

Bu eczanelerin yeniden açılabilmesi lazım, kamunun desteği çok önemli; hepimizin bu eczaneleri ayağa kaldırmak gibi, eczacılık hizmeti verdirmek gibi bir sorumluluğumuz var. 

Elimizde belirli listeler var. Elimizdeki hazır listelerden ilk ihtiyaç olabilecek olan ilaçları hemen temin ettik ve gönderdik. İlk aşamada hava koşullarını değerlendirdiğimizde öksürük şurupları, ağrı kesiciler, antibiyotikler; bunlara çok ihtiyaç oldu. Kronik hastalarımız var onların ilaçları da sahra eczanelerimizde tamamıyla var. Bir ilaç eksikliğimiz yok diyebilirim. Tüm halkımıza ilaç eczacılık hizmetini sorunsuz olarak veriyoruz" (DHA)

(ANKA)

ALINTI KAYNAK: https://t24.com.tr/haber/turk-eczacilari-birligi-depremzedelerden-ilac-fiyat-farki-alinmamali,1093861

YORUM YAZ