Dünya'nın En Yüksek Kirası Türkiye'de - Ekonomi

25.02.2023 - Cumartesi 22:57

Ev sahiplerinin kiralara yaptığı fahiş zamlar, ülkeyi sosyal patlamanın eşiğine getirdi. Dünya'nın en yüksek kirası Türkiye'de... Yükselen enflasyon oranları ile birlikte Türkiye’de konut ve kira fiyatları da tırmandırılmaya başladı... En yüksek konut fiyatlarında da rekor Türkiye'de...Türkiye’de tüketici ürünlerindeki enflasyon ile birlikte özellikle İstanbul başta olmak üzere, büyük şehirlerde konut ve kira fiyatlarının artışı sıklıkla başka ülkelerdeki fiyatlar ile karşılaştırılıyor. OECD’nin yayımladığı konut fiyatları istatistiklerine göre; nominal ev fiyatlarının en yüksek Türkiye’de olduğu, aynı zamanda nominal ve reel konut fiyatlarındaki makasın en çok Türkiye’de açıldığı görülüyor. 

Nominal Ev Fiyatları Türkiye’de En Yüksek Seviyede 

OECD’nin hazırladığı ​​”Konut fiyatları” istatistikleri; konut kira fiyat endekslerini, reel ve nominal konut fiyat endekslerini, fiyat-kira ve fiyat-gelir oranlarını içeriyor. Çoğu durumda, nominal konut fiyat endeksi, RPPI (Konut Mülk Fiyatları Endeksleri) kılavuzundaki tavsiyelere göre, yeni inşa edilmiş ve mevcut konutların satışlarını dittake alıyor. OECD tarafından 2015 yılı baz alınarak hesaplanan nominal konut fiyat endeksine göre, 2021 yılının son çeyreğinde Türkiye'nin konut fiyat endeksi 286,49 olarak belirtilmiş. En güncel verilere göre bu sayı, OECD tarafından hesaba katılan bütün ülkeler arasındaki en yüksek değer. Bu değer 2020 yılında Türkiye için 173,71 seviyesindeydi.2021’in son çeyreğinde nominal konut fiyatları açısından Türkiye’den sonra en yüksek endeks değerine sahip ülkeler ise 218 puan ile Macaristan ve 201 puan ile Çek Cumhuriyeti oldu. Baz yılı kabul edilen 2015 yılından itibaren OECD ülkeleri arasındaki nominal konut fiyatlarındaki değişim göz önüne alınarak oluşturulan grafikte de Türkiye’deki keskin yükselişi gözlemlemek mümkün.

Nominal ve Reel Konut Fiyatlarında En Geniş Makas Türkiye’de 

Reel konut fiyat endeksi, OECD ulusal hesaplar veri tabanından her bir ülkedeki nominal konut fiyat endeksinin, tüketici harcama deflatörüne oranı ile verilmektedir. Hem nominal hem reel konut fiyat endekslerinin mevsimsellikten arındırıldığını belirtmekte de fayda var. Bu iki oran dikkate alındığında, nominal ve reel ev fiyatları arasındaki makasın istatistiğe alınan ülkeler arasında en geniş Türkiye’de olduğu görülüyor. Bu da dolaylı olarak ülkedeki yüksek enflasyona işaret ediyor. 

Kira Fiyatları En Yüksek Türkiye’de

2022’nin üçüncü çeyreğindeki verilere göre ve OECD  ülkeleri arasında kira fiyatlar endeksinin en yüksek olduğu ülke Türkiye. 2015’in baz yılı alındığı hesaplamada kira fiyat endeksinin Türkiye’de 218,32 olarak hesaplanmış. Yani OECD’nin hesaplamasına göre kira fiyatları Türkiye genelinde son 5 senede 2 katına çıkmış durumda. Kira fiyatlarında Türkiye’yi Estonya, Litvanya ve Macaristan takip ediyor. Fiyat/kira oranı; nominal konut fiyat endeksinin, konut kira fiyat endeksine bölümü ile hesaplanıyor ve konut sahipliğinin karlılığının bir ölçüsü olarak kabul edilebilir. Bu alanda da Türkiye; Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, Macaristan ve Letonya’nın ardından beşinci sırada yer alıyor. 

ALINTI KAYNAK: https://www.turkiyehaberajansi.com/dunya-nin-en-yuksek-kirasi-turkiye-de/124835/

YORUM YAZ