En İyi Türk Dram Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Türk Dram Filmi (İmdb Sırasına Göre)

24.02.2023 - Cuma 00:59

En İyi Türk Dram Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Türk Dram Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Türk Dram Filmleri

1- Ayla: The Daughter of War 

Imdb Puanı: 8.4 

Asya Dünya Film Festivalinde Yılın En İyi Filmi ödülünü kazanan filmde, Kore Savaşında yaşanan gerçek bir öyküyü beyaz perdeye taşınıyor. Kore Savaşı sırasında Süleyman Astsubay, 5 yaşındaki Koreli bir kızın hayatını kurtarır.

Baş rolünde Nejat İşler, Ali Atay ve İsmail Hacıoğlu'nun yer aldığı filmin kazandığı diğer ödüller: 

Altın Sinema Ödülleri - Yılın Sinema Ödülü 

 Palm Springs Uluslararası Film Festivali - Yabancı Dilde En iyi Film 

2- Babam ve Oğlum 

Imdb Puanı: 8.3 

Kuşak çatışmasını oğul, baba, dede üçgeninde anlatan Babam Oğlum'un senaristliğini ve yönetmenliğini Çağan Irmak Üstlendi. Başrollerini Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor ve Hümeyra'nın paylaştığı filmin çekimleri Ayvalık ve Seferhisar'da gerçekleştirildi. 

Imdb Top 250 listesinin 155. sırasında yer alan Babam ve Oğlum, 25 milyon dolardan fazla gişe hasılatı yaparak en çok izlenen 10 Türk filminden biri oldu. 

3-Mustafa Hakkında Her Şey 

Imdb Puanı: 7.6 

Çağan Irmak imzası taşıyan Mustafa Hakkında Her Şey filminde baş rolleri Fikret Kuşkan, Başak Köklükaya ve Nejat İşler paylaşıyor. Mustafa, kariyeri başarılarla dolu bir iş adamıdır. Bir gün eşinin bir kaza sonucu olduğunu öğrenince hayatı alt üst olur. Üstelik kaza esnasında arabada başka bir erkek daha vardır. 

Kazadan sağ kurtulan Fikret, taksi şoförüdür. Mustafa, Fikret'i kaçırır ve onu sorgulamaya başlar. Eşinin kendisini nasıl aldattığını öğrenen Mustafa, bir yandan da kendi geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır. 

4- Anlat İstanbul 

Imdb Puanı: 7.4 

İstanbul'da geçen 5 farklı hikayeyi 5 masal üzerinden anlatan film 2005 yılında gösterime girdi. Özgü Namal, Mehmet Günsur, Altan Erkekli, Şevket Çoruh, İsmail Hacıoğlu ve Vahide Gördüm'ün baş rolleri paylaştığı Anlat İstanbul, Uluslararası İstanbul Film Festivalinde Yılın En İyi Film Ödülüne layık görüldü. 

Anlat İstanbul'da anlatılan masallar ve yönetmenleri şunlardır: 

Ümit Ünal - Fareli Köyün Kavalcısı 

 Kudret Sabancı - Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler 

 Ömür Atay - Kırmızı Başlıklı Kız 

 Selim Demirdelen - Külkedisi 

 Yücel Yolcu - Uyuyan Güzel 

5- Karanlıktakiler 

Imdb Puanı: 7.1 

Annesiyle aynı evde yaşayan Egemen, bir reklam ajansında ofis boy olarak çalışmaktadır. Tek isteği evlenmek ve annesinin yanından taşınmaktır. Egemen, aşık olduğu kadın tarafından reddedilince hayatı alt üst olur. Derya Alabora, Erdem Akakçe ve Rıza Akın'ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Babam ve Oğlum, Mustafa Hakkında Her Şey ve Nadide Hayat filmleriyle bilinen Çağan Irmak oturuyor. 

6- Daha 

Imdb Puanı: 7.0 

Hakan Günday'ın aynı adlı romanından uyarlanan filmde, mültecileri illegal yollardan Yunanistan'a kaçıran bir baba ile oğulum ilişkisi anlatılıyor. Sınıf birincisi olan Gaza'nın en büyük hayali üniversiteyi İstanbul'da okumaktadır. Ama babası onun yanında kalmasını ve işlerinde kendisine yardımcı olmasını ister. Gaza, İstanbul'a kaçmaya karar verir ve olaylar gelişir. 

2017 yılında vizyona giren Daha filminin kazandığı ödüller: 

Adana İzleyici Ödülü 

 Kistal Kayısı Jüri Özel Ödülü 

 Yılmaz Güney Ödülü 

7- Ara 

Imdb Puanı: 6.7 

İki kadın ve iki erkek üzerinden günümüzün ilişkilerini mercek altına alan filmin yönetmen koltuğunda Ümit Ünal oturuyor. Sadakat ve dürüstlük kavramlarını sorgulayan yapımın oyuncu kadrosunda yer alan isimler: Serhat Tutumluer, Erdem Akakçe, Selen Uçer ve Betül Çobanoğlu. 

8- Kar 

Imdb Puanı: 6.7 

Baş rollerini Hazar Ergüçlü ile Ozan Uygun'un paylaştığı film 2007 yılında izleyicilerle buluştu. Ali, yıllar sonra bir kardeşi olduğu öğrenir. Kardeşi Müzeyyen ile tanışmak için Bolu'dan Antalya'ya gelir. Aile dramı kategorisinde yer alan Kar'ın senaristliğini ve yönetmenliğini Emre Erdoğdu üstlendi. Güçlü oyunculukları ve özgün senaryosuyla beğeni toplayan film, İstanbul Film Festivalinde Yeni Seyirci ödülüne layık görüldü. 

9- Sınav 

Imdb Puanı:6.4 

Bir grup lise öğrencisi yaşadığı baskıya daha fazla dayanamaz ve sınav sorularını çalmaya karar verir. Gelecek kaygısı yaşayan öğrencileri yaşadıklarını beyaz perdeye aktaran Sınav filminin yönetmen koltuğunda Ömer Faruk Sorak oturuyor. 

Türkiye genelinde yaklaşık 8 milyon gişe hasılatı elde eden filmin baş rol oyuncuları: Yağmur Atacan, İsmail Hacıoğlu, Ayda Aksel, Güven Kıraç ve Tuba Büyüküstün. Jean Claude Van Damme ve Okan Bayülgen ise filmin konuk oyuncuları arasında yer alıyor. 

10- Beyaz Melek: 

Imdb Puanı: 6.4 

Mahsun Kırmızıgül'ün ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturduğu film, huzurevlerinde yaşlılara uygulanan şiddeti beyaz perdeye taşıyor. 2007 yılında vizyona giren Beyaz Melek, geniş bir oyuncu kadrosuna sahip: Yıldız Kenter, Erol Demiröz, Arif Erkin ve Cezmi Baskın gibi deneyimli oyuncuların yanı sıra Sarp Apak, Fadik Sevin Atasoy ve Fırat Tanış gibi genç oyuncular da filmde rol alıyor. 

Türkiye'deki birçok festivalde gösterilen Beyaz Melek, Houston Film Festivalinde de En İyi Film ödülüne layık görüldü. 

En İyi Yabancı Korku Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Yabancı Korku Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Yabancı Korku Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Yabancı Korku Filmi (İmdb Sırasına Göre)

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/kultur-sanat/en-iyi-turk-dram-filmleri-en-cok-izlenen-ve-begenilen-10-turk-dram-filmi-imdb-sirasina-gore

YORUM YAZ