Görüntülemenin geleceğinde kablo yok: Kablosuz televizyon dönemi kapıda

26.02.2023 - Pazar 22:51

class="medyanet-inline-adv">

Ocak ayının başında düzenlenen CES 2023 fuarında en çok ses getiren teknolojilerin başında kablosuz çalışan televizyon modelleri yer aldı. Fuar kapsamında karşımıza iki farklı teknoloji ve ürün çıkarıldı. Bunlardan biri Güney Kore merkezli teknoloji şirketi LG’ydi. Şirket, CES 2023’te görüntüyü kablosuz olarak alan bir model tanıttı. Bu dikkat çeken büyük boyutlu OLED televizyon, temelde iki parçadan oluşuyor. Ana parça gücünü halen elektrikten alan 97 inç’lik OLED ekran, diğer parça ise “Zero Connect” adı verilen bir bağlantı kutusu.

Bu bağlantı kutusu ürüne 4K çözünürlükte 120 Hz görüntü gönderiyor, bu sayede televizyonun çevresinde gereksiz hiçbir kablo kalabalığı olmuyor. Televizyon ile aynı ortama konulması gereken Zero Connect, üzerinde hareketli yapıda gizli bir anten barındırıyor. Bu antenin gecikmesiz aktarım için direkt olarak televizyona bakacak şekilde konumlandırılması gerekiyor. Tüm kaynakları üzerine alan bu büyük boyutlu kutu, çok sayıda giriş çıkış portunu bünyesinde barındırıyor ve sessizce görevini yapıyor.

class="medyanet-inline-adv">

GERÇEK BİR KABLOSUZ

Aslında LG, CES 2023’teki bu modeliyle çiftli yapıdan ve elektrik ihtiyacından dolayı aslında tam olarak gerçek kablosuz kullanım deneyimi sunamadı. Ancak fuar kapsamında bunu gerçekten yapan bir firma daha vardı. CES 2023’te sergilenen “DisplaceTV”, kabloları tamamen ortadan kaldıran dikkat çekici bir seçenek oldu.

55 inç boyutundaki panelinde 4K çözünürlük sunan bu televizyon modelinde yerleşik bataryalar yer alıyor. Dört farklı batarya üzerine kurulan ürün, bunlar sayesinde toplam 180 saatlik bir kullanım getiriyor. Bu süre 30 gün için günlük 6 saatlik bir kullanıma denk geliyor ve bu çoğu kişi için “fazlasıyla yeterli” kabul ediliyor.

CES 2023’ün fuar alanında görme şansı elde eden herkesin hayran kaldığı DisplaceTV, bağlantı için bacak ünitesine ya da bir duvar askı aparatına da sahip değil. Ürün bunun yerine çok güçlü bir “vakum sistemi” kullanıyor. Bu sayede televizyon düz yüzeye sahip duvara hatta pencere camlarına dahi konumlandırılabiliyor.

class="medyanet-inline-adv">

3 bin dolarlık satış fiyatına sahip olan televizyon, çoklu kurumlara da izin veriyor. DisplaceTV’den dört tane alınarak 220 inç boyutunda 16K’lık tek bir devasa televizyon elde edilebiliyor.

GENELE HİTAP ETMİYOR

Açık bir gerçek var; henüz iki firmanın kablosuz televizyon çözümü de genel kullanıcı kitlesine hitap etmiyor. Fakat bu sistemler geliştiriliyor ve yakın gelecekte hiçbir televizyonunun bir kablo bağlantısına ihtiyacı kalmayacak gibi görünüyor. Buna güç aktarımı da dahil, çünkü teknoloji dünyası çok uzun zamandır uzaktan gerçek kablosuz elektrik aktarımı özelinde de büyük Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriyor. Bu tarz atılımlar elbette herkes için güzel görünüyor, eğer pürüzsüz bir deneyim elde ediliyorsa kimse kabloları saklamaya çalışmakla uğraşmak istemiyor. 

class="medyanet-inline-adv">

Görüntülemenin geleceğinde kablo yok: Kablosuz televizyon dönemi kapıda

FACEBOOK 2 MİLYARI GERİDE BIRAKTI

Facebook kesinlikle eski popülerliğinden uzakta. Şirketin yaptığı son açıklamaya göre platform yine de günlük 2 milyar aktif kullanıcı sayısını geride bırakmayı başardı. Çatı şirket Meta’nın reklamlar üzerinden en büyük gelir kaynaklarından biri olmayı sürdüren Facebook, yeni nesli kaybetse de halen 2 milyar kullanıcıyı bir araya getirmeye devam ediyor. Peki firmanın 3 milyara ulaşması yakın zamanda mümkün mü? Pek öyle görünmüyor. Hatta belki platform bu seviyeyi hiçbir zaman görmeyebilir.

ALINTI KAYNAK: https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/goruntulemenin-geleceginde-kablo-yok-kablosuz-televizyon-donemi-kapida-42214597

YORUM YAZ