Hangi adımlar atılacak, İstanbul için neler konuşuyor?

24.02.2023 - Cuma 13:08

Hürriyet yazarı Hande Fırat, 14 Mayıs'ta yapılması planlanan seçimlerle ilgili AKP'nin, "Hatay için hemen şimdi, deprem bölgesi için hemen şimdi, İstanbul için hemen şimdi" sloganını kullanacağını belirtti. 

Fırat, yazısında, "Toplantılarda olası İstanbul depremine hazırlık için birçok başlık ele alınıyor. Öncelikle şunun altını çizeyim, edindiğim bilgilere göre sadece İstanbul değil, başta deprem bölgesi ve tüm Türkiye için pandemi dönemindekine benzer bir bilim kurulu oluşturulacak. Sürpriz isimlerin yer alacağı bilim kurulunda deprem uzmanlarının yanı sıra aynı zamanda tedarik zinciri uzmanları gibi isimlerin de yer alması planlanıyor. AK Partili üst düzey isimler, 'Erdoğan radikal adımlar atacak, bunların hepsinde de bilim ve teknoloji ne diyorsa o ön planda olacak' ifadesini paylaştılar" dedi. 

Fırat, İstanbul üzerine konuşulan planları şöyle sıraladı:

- Olası İstanbul depremi için hızlı bir çalışma başlatılması gündemde.

- Mikro şehirlerin kurulması konuşuluyor.

- Şile-Kandıra arası ile İzmit-Kandıra arasına depreme dirençli evlerin inşası ile ikişer milyonluk şehirlerin kurulması üzerinde duruluyor.

- Bu hatların aynı zamanda yeni yapılan Anadolu otoyoluna yakınlığı da avantaj olarak görülüyor.

- Ekonomik açıdan kritik sektörlerin de yine bu alanlara kaydırılması gündemde.

- 1999 Gölcük depreminde de görüldüğü gibi deprem açısından en tehlikeli hat E-5 Karayolu’nun etrafındaki alan. Bu nedenle bu hat üzerinde nüfus ve yerleşim alanlarının seyreltilmesi görüşü hâkim. Bu alanlar yeşil alan olarak dizayn edilecek.

ALINTI KAYNAK: https://t24.com.tr/haber/akp-toplantilarinda-gundem-deprem-hangi-adimlar-atilacak-istanbul-icin-neler-konusuyor,1094242

YORUM YAZ