Nisan ayında hibrit eğitim seçeneği yeniden değerlendirilecek

26.02.2023 - Pazar 07:27

Abone ol

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, üniversiteler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin ardınan Türkiye genelinde üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesi kararınının tepkilere neden olması sonrası yeni alınan kararları paylaştı. Özvar, bahar döneminin 20 Şubat'ta uzaktan eğitimle başlatılabileceğini, nisan başı itibarıyla yüz yüze eğitimin de olduğu hibrit seçeneğin değerlendirileceğini açıkladı.

6 Şubat'ta meydana gelen, merkez üsttü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesi kararı tepki çekti.   

YÖK Başkanı Özvar, yaptığı basın açıklamasıyla üniversitelerin bahar yarıyılında alınan kararları paylaştı. Özvar, nisan ayında kararın yeniden değerlendirilebileceğini, hibrit sisteme geçilebileceğini belirtti. Özvar, yükseköğretim kurumlarındaki uygulamalı programlarda öğrencilerin bu eğitimlerini yüz yüze sürdüreceğini bildirdi.

Özvar'ın açıkladığı kararlar şöyle:

"2022-2023 bahar döneminin uzaktan eğitim ile sağlanmasına daha önce karar verilmişti. Ön lisans, lisans ve lisans üstü bölümler için bir dizi kararlar aldık.

Buna göre 20 Şubat'ta bahar dönemi başlayacak. Alınan kararlar nisan ayı başı itibariyle yeniden gözden geçirilerek uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitimin harlanmasıyla hibrit eğitim de değerlendirilecektir.

Depremin etkilediği illerde bulunan bir kısım üniversitelerimiz ortak çalışmalar yapmak üzere bazı üniversiteler ile eşleştirildi.

Özel öğrencilik ile ilgili de bazı kararlar aldık. Depremden etkilenen öğrenciler uygulamalı programlarda birinci derece yakınlarının ikamet ettiği ildeki üniversitelerde özel öğrenci olabilecek.

Öte yandan kayıt dondurma konusunda da bazı kolaylıklar getirilmiştir. Bu süre azami öğrenim süresinden de düşülmeyecek."

ALINTI KAYNAK: https://www.muhalif.com.tr/haber/yok-baskani-ozvar-nisan-ayinda-hibrit-egitim-secenegi-yeniden-degerlendirilecek-113170

YORUM YAZ