OHAL süresi boyunca depremzede vatandaşlarımız güvence bedeli ödemeyecek, aksi davranan şirketler bedelini ağır öder

26.02.2023 - Pazar 08:24

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, afet bölgesinde yaşayan ve depremden etkilenen vatandaşların olağanüstü hal (OHAL) süresi boyunca güvence bedeli ödemeyeceğine yönelik karar alındığını hatırlatarak, "Aksi davranıp güvence bedeli talebinde bulunan, abonelik sürecini gereksiz kırtasiye ile yavaşlatan, depremzede vatandaşlarımızı mağdur eden şirketler bedelini ağır öder" uyarısı yaptı.

EPDK Başkanı Yılmaz, kurum yetkililerinin elektrik ve doğal gaz, dağıtım ve görevli tedarik şirketleri ile bir toplantı yaparak güvence bedeli konusunda depremzedelere hiçbir zorluk çıkartılmaması için gerekli uyarıları yaptığını açıkladı. EPDK Başkanı Yılmaz’ın  yaptığı yazılı açıklama şöyle:

"Güvence bedeli konusunda da şirketleri çok net bir dille uyardık"

"Ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Asrın felaketinin ardından milletimiz de sektörümüz de büyük bir dayanışma örneği sergiledi. İnşallah yaraları elbirliğiyle ve hızla saracağız. Güvence bedeli konusunda da şirketleri çok net bir dille uyardık. Depremzede vatandaşlarımızı kimse gereksiz kırtasiye ile uğraştırmasın. Elektrik, doğal gaz hatta su faturasının mobil ekran görüntüsü bile yeterli olacak. Bu konudaki kararımız net ve titizlikle de uygulanmasını istiyoruz.

"Depremzede vatandaşlarımızı mağdur eden şirketler bedelini ağır öder"

OHAL süresi boyunca depremzede vatandaşlarımız güvence bedeli ödemeyecek. Aksi davranıp güvence bedeli talebinde bulunan, abonelik sürecini gereksiz kırtasiye ile yavaşlatan, depremzede vatandaşlarımızı mağdur eden şirketler bedelini ağır öder.”

EPDK’nın 17 Şubat 2023 tarihinde aldığı kararı yine yazılı olarak duyurmuştu. Bu karara göre; OHAL kararı alınan ve afet bölgesi ilan edilen illerde depremden etkilendiğini, e-devlet platformundan veya herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınan tarihçeli yerleşim yeri (ikametgah) belgesi, valilik, kaymakamlık gibi idari birimlerden alınan yazılar, elektrik, su, doğalgaz aboneliklerine ait faturalar (ya da faturaların mobil ekran görüntüsü) gibi belgelerle gösteren elektrik ve doğal gaz abonelerinden yeni abonelik işlemlerinde OHAL süresince güvence bedeli alınmayacak.

Depremden önce afet bölgesinde yaklaşık 6 milyon elektrik, 1 milyon 700 bin de doğal gaz abonesi bulunuyorken, bu aboneler elektrikte meskende asgari 420 TL doğal gazda ise bin 430 TL güvence bedeli ödüyordu. (ANKA) 

 

ALINTI KAYNAK: https://t24.com.tr/haber/epdk-baskani-yilmaz-ohal-suresi-boyunca-depremzede-vatandaslarimiz-guvence-bedeli-odemeyecek-aksi-davranan-sirketler-bedelini-agir-oder,1094558

YORUM YAZ