TL İşareti Nedir, Nasıl Yapılır? Klavyede TL İşareti Kısayolu...

25.02.2023 - Cumartesi 06:29

TL İşareti Nedir, Nasıl Yapılır? Klavyede TL İşareti Kısayolu...

Özellikle dijital ortamlarda Türk lirası ile ilgili yazıların yazılması esnasında bu simgenin kullanımı söz konusu olmaktadır. Bu simge alış veriş yapılan her ürünün fiyatının belirtildiği rakamın yanında ₺ şeklinde yer almaktadır.

TL İşareti Nedir, Nasıl Yapılır?

TL işareti, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Türk parası için uygun görülen bir simge olmaktadır. Bu simgeyi yapmayı bilmeyenler ilk zamanlar çeşitli yerlerde kullanılmış TL simgesini kopyala yapıştır yapmak suretiyle kullanmaktadır. Ancak günümüzde TL simgesi işaretinin kısa yolu bilinmektedir.

Windows işletim sisteminin olduğu bilgisayarlarda TL simgesi yapmak için alt gr ve T tuşlarına basılması gerekirken Mac işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda ise alt ve T tuşuna basarak ₺ simgesini oluşturmak mümkün olmaktadır.

Klavyede TL işareti Kısayolu

TL simgesi Türk lirasının ulusal ve uluslararası alanda temsil edilebilirliğini arttıran bir simge olarak ifade edilmektedir. Türk lirasının simgesi kullanılırken bilinmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan ilki simgenin rakamın sol tarafında ve boşluk kalmayacak şekilde yazılması gerektiği olmaktadır. Kıymetli evraklarda dahil olmak üzere Türk lirası yazılırken bu kuralla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Iphone, İPad ve İOS marka klavyelerde herhangi bir yazıyı yazmak amacıyla açılmış bir sayfada 1, 2 ve 3 tuşlarına basılarak ₺ simgesini yapmak mümkün olmaktadır. Klavyelerin özelliğine göre TL simgesini yapmak değişiklik göstermektedir. Günümüzde TL simgesi için sık kullanılan kısa yol tuşu, alt ve T harfinin aynı anda basılması suretiyle elde edileni olmaktadır.

Yüzde İşareti Nedir, Nasıl Yapılır? Klavyede Yüzde İşareti Kısayolu...

Yüzde İşareti Nedir, Nasıl Yapılır? Klavyede Yüzde İşareti Kısayolu...

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/yasam/tl-isareti-nedir-nasil-yapilir-klavyede-tl-isareti-kisayolu

YORUM YAZ