Uzayda mahsur kalmışlardı: Kozmonotları kurtarma görevi eylüle ertelendi

23.02.2023 - Perşembe 22:54

Rusya'nın uzaydaki istasyonunda üç kozmonot, basınç nedeniyle mahsur kaldı. Rusya, kurtarma görevinin eylül ayına ertelendiğini duyurdu.

Uzayda mahsur kalmışlardı: Kozmonotları kurtarma görevi eylüle ertelendi

Bilim insanları ve astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde yıllardır uzayda çeşitli deneyler ve araştırmalar gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz aylarda istasyondaki Soyuz MS-22 kapsülünde meydana gelen sızıntı nedeniyle kozmonotlar tehlike atlatmıştı.

Rusya'nın uzay ajansı Roscosmos, Soyuz kapsüllerindeki soğutucu sızıntısının başlamasından sonra üç mürettebat üyesini planlanandan önce Dünya'ya geri getirmek için Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) boş bir uzay aracı göndermeyi düşündüğünü söylemişti.

Kurtarma görevi eylüle ertelendi

Şu anda uzay istasyonundaki kozmonotlar tehlikede değil, ancak uzun süre orada kalmaları sorunlara yol açabilir.

Moskova, yörüngede mahsur kalan üç mürettebat üyesini eve getirmek için bu ay Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir kurtarma gemisi göndermeyi planlıyordu. Ancak kurtarma görevi eylül ayına ertelendi.

Hem NASA hem de Rus uzay ajansı Roscosmos, sızıntının kapsüle yüksek hızda çarpan küçük bir uzay taşı parçacığı olan bir mikro göktaşından kaynaklandığına inanıyor.

Roscosmos, Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitry Petelin ile ABD astronotu Francisco Rubio'yu Dünya'ya geri taşımak için, Soyuz MS-23'ü eylülde fırlatacak.

Soyuz MS-23, normal olarak üç mürettebatı uzay istasyonuna taşıyacaktı, ancak kurtarma görevi için şimdi Dünya'dan boş gidecek.

ALINTI KAYNAK: https://www.ensonhaber.com/kultur-sanat/uzayda-mahsur-kalmislardi-kozmonotlari-kurtarma-gorevi-eylule-ertelendi

YORUM YAZ