Yumurta kabuğu ne işe yarar? İşte pek de bilinmeyen "yumurta kabuğu faydaları"

25.02.2023 - Cumartesi 04:11

Sarısı ve beyazı kullanıldığında ortaya nefis yemekler ve kahvaltılıklar çıkmakta. Peki, kullandıktan sonra yumurtanın kabuklarına ne olur? İşte o çöpe atılan yumurta kabukları, yumurtanın içi kadar faydalıdır. Bu içeriğimizde yumurta kabuğunun faydalarını derledik.

YUMURTA KABUĞUNUN FAYDALARI

Yumurta kabuğunun çok sayıda birbirinden farklı faydası bulunmaktadır. Bu faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

- Diş Sağlığını Korur

- Kemik Erimesini Önler

- Cilt Hücrelerini Yeniler

- Güçlü Kalsiyum Takviyesi

- Saçları Besler

- Ciltte Oluşan Tahrişi İyileştirir

yumurta kabuğunun faydalarını

DİŞ SAĞLIĞINI KORUR

- Yumurta kabuğunda yüksek oranda kalsiyum olduğu için dişlerin çürümesini engeller.

- Daha güçlü ve beyaz dişlerin oluşumunda etkisi olan yumurta kabuğu, doğru şekilde tüketildiğinde ağız ve diş sağlığı için popüler bir besin olmaktadır.

- Sahip olduğu mineraller sayesinde ağız kokusunu önlerken, ağız içi iltihaplarına da fırsat vermez.

- KEMİK ERİMESİNİ ÖNLER

- Kemik erimesi ya da eklem ağrısı hastalıklarında, doğal ilacınız olan yumurta kabuğu, besin değeri yönüyle iyileştirici olma özelliğini hatırlatır.

- Yumurta kabuğu protein ve kalsiyum içeren yapısı sayesinde, kemik sağlığını da korumaktadır.

- Birçok kemik onarıcı ve eklem onarıcı ilaçların içinde kullanılan yumurta kabuğu, kas ve kemik sağlığını yakından ilgilendirmektedir.

CİLT HÜCRELERİNİ YENİLER

- Yumurta kabuğunun hücre yenilenmesinde de rolü büyüktür. Yumurta kabuğuyla hazırlanan cilt maskeleri sayesinde birçok kişi cilt hücrelerini yenileyerek daha canlı bir görünüme kavuşur.

- Yumurta kabuğunda bulunan vitamin ve mineraller cilt lekelerini giderme ve cildi beyazlatma etkisini gösterecektir.

- Cilt maskelerine eklenen yumurta kabuğu tozuyla, en doğal yolla maske uygulayabilirsiniz. Daha genç ve sağlıklı görünmek için deneyin!

- Yumurta kabuğunun cilde faydaları ne kadar etkili görmek için siz de 1 kaşık yumurta kabuğu, 1 kaşık yoğurt, 1 kaşık yumurta akı ve 3-4 damla limon suyunu karıştırarak renk dengeleyici ve cilt yenileyici doğal maskenizi hazırlayabilirsiniz.

GÜÇLÜ KALSİYUM TAKVİYESİ

- Sporcuların, yetişkinlerin ve gelişme çağında olanların gün içinde kalsiyum içeren besinleri tüketmesi gerekir.

- Yumurta kabuğu da güçlü kalsiyum kaynaklarından biridir.

- Çorba ya da yemeklere eklenen yumurta kabuğu tozu ile daha besleyici öğünler geçirmek mümkündür.

yumurta kabuğu faydaları

SAÇLARI BESLER

- Saçlara uygulanacak yumurta kabuğu maskesi ile saçların daha hızlı uzaması gerçekleşecektir.

- Yumurta kabuğundaki vitaminler, saçları dipten uca kadar besler ve saçların onarımını sağlar.

- Düzenli olarak uygulanan yumurta kabuğu maskesi saçlarınızın daha sağlıklı görünmesine destek olur.

- Yumurta kabuğu tozu faydaları sayesinde saçınızın çabuk uzamasını istiyorsanız toz haline getirdiğiniz kabuklara Hindistan cevizi yağı ve 1 yumurta kırarak doğal saç maskesi hazırlayabilirsiniz.

CİLTTE OLUŞAN TAHRİŞİ İYİLEŞTİRİR

- Zaman zaman cildinizde oluşan kızarık ve kaşıntıları yumurta kabuğuyla yok edebilirsiniz.

- Birkaç dakika haşlanan ve sonrasında sirke ile karışan yumurta kabukları, ılık şekilde cilde temas ettiğinde bulunduğu bölgedeki kızarma ve kaşıntıyı iyileştirmektedir.

- Sirke ve yumurta kabuğunun cildinize uygun ılıklığa gelmesini beklemeyi sakın unutmayınız! Sıcak uygulama cildinize zarar verebilir!

YUMURTA KABUKLARI NASIL KULLANILIR?

Yumurta kabuğunun bir başka kullanılma şekli de bir tane yumurta kabuğu kaynatılıp kurutulmasıdır. Daha sonra blendırda toz haline getirilmektedir. Bu toz, yumurtanın beyazı ile çırpılarak yüz maskesi biçiminde kolayca kullanmak mümkündür. Bu karışım yüze sürülüp kuruduktan sonra yıkanması gerekmektedir.

Bu maskenin düzenli olarak yapılması ile birlikte cilt üzerinde gözle görülür bir tazelenme olduğu fark edilecektir. Yumurta kabuğu cilt üstünde mevcut halde bulunan lekeleri yok etme konusunda bir hayli etkili olmaktadır.

Yumurta kabuğunun yaklaşık bir tatlı kaşığı 800-1000 miligram kalsiyum içermektedir. Biraz suyla karıştırıp tüketilmesi gerekmektedir. Bir tatlı kaşığı üç bölgeye bölünmelidir. Daha sonra az miktarda su ekleyerek, yemekler ile birlikte tüketilebilmektedir. Gün içerisinde bir tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Yumurta kabukları bitkiler için de oldukça faydalıdır. Yumurta kabuklarının çabuk çözünme özelliği bulunmaktadır. Kabukta yer alan kalsiyum ve mineraller kısa bir süre içinde toprağı zenginleştirmektedir.

sağlık haberleri

Kaynak: Haber Global

ALINTI KAYNAK: https://haberglobal.com.tr/saglik/yumurta-kabugu-ne-ise-yarar-iste-pek-de-bilinmeyen-yumurta-kabugu-faydalari-234168

YORUM YAZ