Alberto Giacometti imzalı, 309 dolara alınan avizeye servet değerinde fiyat biçildi

26.02.2023 - Pazar 08:21

İngiltere'de 309 dolara satın alınarak müzeye verilen heykeltıraş Alberto Giacometti'ye ait olduğu ortaya çıkan avize satışa sunuldu. Müzayede satışa sunulması beklenen avize 74 milyon TL'ye alıcı bulması bekleniyor.

Alberto Giacometti imzalı, 309 dolara alınan avizeye servet değerinde fiyat biçildi

İngiltere'nin başkenti Londra'da 309 dolara bir antika dükkanında alınan ve daha sonra müze tarafından satın alınan avize, müze tarafından satışa sunulacak. Avizeyi bu kadar değerli kılan önemli detay ise; İsveçli heykeltıraş Alberto Giacometti'nin imzası bulunması oldu.

64 yaşında hayata veda eden ünlü sanatçı sürrealizm akımından etkilendi. Bu avize de bu akımdan yola çıkılarak yapıldı. Değeri satışa çıkıldıktan daha iyi anlaşılan avizeye henüz bir müşteri çıkmasa da iyi paraya satılacağı yönünde iddialar var. 

Tahmini satış fiyatı 74 milyon lira

Sanat uzmanların yaptığı açıklamaya göre avizenin 1 ya da 9 milyon dolar arasında satılacağı yönünde. Avize Londra'da 24 Şubat'ta açık artırmaya çıkacak.

ALINTI KAYNAK: https://www.ensonhaber.com/kultur-sanat/alberto-giacometti-imzali-309-dolara-alinan-avizeye-servet-degerinde-fiyat-bicildi

YORUM YAZ